Sławomir Lorenc, logo strony

Odrodzenie

Impresje

Bunt Luster

Wetlook-life

Miss Feet

Projekt fotograficzny 'Woda i Kamień'


projekt fotograficzny Woda i Kamień, 1
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 2
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 3
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 4
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 5
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 6
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 7
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 8
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 9
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 10
projekt fotograficzny Woda i Kamień, 11

Opis projektu artystycznego:

Woda i Kamień, Kamień i woda - oto świat składający się z tak prostych składników, z których żaden nie jest sztuczny. Cała kompozycja tego prostego świata została stworzona przez Boga.
Panta rhei, czyli wszystko płynie. Nic nie jest stałe, nic nigdy w świecie wody i kamienia nie będzie takie samo. To miejsce zmian, dynamizmu, ciągłego poszukiwania. Choć kamienie, które współtworzą ten świat wydają się stałe i niezmienne one także podlegają zmianom. Zmienia je woda - rzeźbi, wygładza, szlifuje, poleruje. Udoskonala je padające światło, ciągle zmieniając swoją barwę tworzy fantazyjne wzory, w zależności od kąta padania, otoczenia, pogody, pory dnia i nocy. I w końcu sama woda, nigdy nie przepływająca idealnie tak samo. Pieni się, wrze, gęstnieje dodając wyraźnistości i blasku scenerii jej świata. W niej tkwi iskierka życia, które nieustannie ewoluuje, nigdy nie gasnąc daje poczucie czegoś pewnego, pozytywnego. Obrazy tworzy sama przyroda, a my, ludzie, próbujemy jest tylko nazwać, skojarzyć z czymś nam znanym, czymś co pozytywnie na nas będzie oddziaływać.


Fotografując świat w wodzie dbam o wyrazistość i kontrast fotografii. Kolory zostały wzmocnione regulacją nasycenia barw, ale cała sztuka fotografowania wody polega na znalezieniu się w odpowiednim miejscu i czasie. Pierwsze moje bardzo kolorowe zdjęcia powstały w środku lata, co miało znaczący wpływ na świało i jego barwę. Nietóre ujęcia robiłem o wschodzie lub zachodzie słońca, przed i po burzy, gdy nietypowe światło słoneczne barwnie rozświecało wodę, która w pochmurny i szary dzień wygląda całkiem zwyczajnie. W zimie słońce, lód, śnieg dają niesamowite efekty, które staram się znaleźć i uwiecznić.
Mój świat to też świat makro. Bardzo wiele z tych ujęć, które zrobiłem w rzeczywistym świecie nie zajmuje więcej miejsca niż kilkadziesiąt cm. Fotografuję teleobiektywem z odległości około co najmniej jednego metra. Nie zasłaniam światła, nie ingeruję swoją obecnością w fotografowany świat. Stąd mój cykl zdjęć to praca z formą, szukaniem fotogenicznych i kolorowych form w wodzie. Wręcz chodzę środkiem potoków górskich i szukam tego co mam pod nogami. Fotografując ten cudowny i kolorowy świat chcę nieść radość, zadumę nad chwilą która już nigdy nie wróci, ale zapadnie nam w pamięć i chętnie do niej wrócimy.

Prezentacja projektu artystycznego:

Projekt fotograficzny składa się z 4 niezależnych części prezentowanych w Polsce i w Niemczech w latach 2015-2021 na wystawach indywidualnych, zbiorowych: wystaw niezależnych i podczas festiwali sztuki.

Media o projekcie:

Recenzję mojego projektu można przeczytać tu:
https://ownetic.com/magazyn/2015/maja-piotrowska-tryzno-glebia-powierzchnia-feeria-i-folia
http://wieslawrehan.pl/2015/06/02/woda-i-kamien

Sprzedaż prac

Moje prace są do nabycia w formacie 100x70cm (lub 70x100 w zależności od pracy). Dodatkowo mogę pracę oprawić w ramki ze szkłem.
Cena 1 szt pracy artystycznej = 800zł
Cena 1 szt pracy + oprawy = 950zł