ARTYSTYCZNE PORTFOLIO  O AUTORZE STRONY

Projekt artystyczny Woda i Kamień

Opis Projektu

Woda i Kamień, Kamień i woda - oto świat składający się z tak prostych składników, z których żaden nie jest sztuczny. Cała kompozycja tego prostego świata została stworzona przez Boga.
Panta rhei, czyli wszystko płynie. Nic nie jest stałe, nic nigdy w świecie wody i kamienia nie będzie takie samo. To miejsce zmian, dynamizmu, ciągłego poszukiwania. Choć kamienie, które współtworzą ten świat wydają się stałe i niezmienne one także podlegają zmianom. Zmienia je woda - rzeźbi, wygładza, szlifuje, poleruje. Udoskonala je padające światło, ciągle zmieniając swoją barwę tworzy fantazyjne wzory, w zależności od kąta padania, otoczenia, pogody, pory dnia i nocy. I w końcu sama woda, nigdy nie przepływająca idealnie tak samo. Pieni się, wrze, gęstnieje dodając wyraźnistości i blasku scenerii jej świata. W niej tkwi iskierka życia, które nieustannie ewoluuje, nigdy nie gasnąc daje poczucie czegoś pewnego, pozytywnego. Obrazy tworzy sama przyroda, a my, ludzie, próbujemy jest tylko nazwać, skojarzyć z czymś nam znanym, czymś co pozytywnie na nas będzie oddziaływać.


Fotografując świat w wodzie dbam o wyrazistość i kontrast fotografii. Kolory zostały wzmocnione regulacją nasycenia barw, ale cała sztuka fotografowania wody polega na znalezieniu się w odpowiednim miejscu i czasie. Pierwsze moje bardzo kolorowe zdjęcia powstały w środku lata, co miało znaczący wpływ na świało i jego barwę. Nietóre ujęcia robiłem o wschodzie lub zachodzie słońca, przed i po burzy, gdy nietypowe światło słoneczne barwnie rozświecało wodę, która w pochmurny i szary dzień wygląda całkiem zwyczajnie. W zimie słońce, lód, śnieg dają niesamowite efekty, które staram się znaleźć i uwiecznić.
Mój świat to też świat makro. Bardzo wiele z tych ujęć, które zrobiłem w rzeczywistym świecie nie zajmuje więcej miejsca niż kilkadziesiąt cm. Fotografuję teleobiektywem z odległości około co najmniej jednego metra. Nie zasłaniam światła, nie ingeruję swoją obecnością w fotografowany świat. Stąd mój cykl zdjęć to praca z formą, szukaniem fotogenicznych i kolorowych form w wodzie. Wręcz chodzę środkiem potoków górskich i szukam tego co mam pod nogami.

Czas realizacji projektu

wrzesień 2012 - sierpień 2017

Cel projektu

Fotografując ten cudowny i kolorowy świat chcę nieść radość, zadumę nad chwilą która już nigdy nie wróci, ale zapadnie nam w pamięć i chętnie do niej wrócimy

Realizacja projektu

I wystawa odbyła się w lutym 2015 w Galerii Schody w Warszawie (wystawa indywidualna, odsłona I)
II wystawa odbyła się w maju 2015 w Galerii Spokojna w Warszawie (wystawa zbiorowa)
III wystawa odbyła się w czerwcu 2015 w Galerii UW w Warszawie (wystawa indywidualna, odsłona II)
IV wystawa odbyła się w październiku 2016 w galerii  radia Słubfurt, Frankfurt/O (Niemcy) podczas Festiwalu nowej sztuki "Labirynt"
V wystawa odbyła się w czerwcu 2017 w Galerii Kasyno w Podkowie Leśnej, podczas festiwalu "Otwarte ogrody"

Recenzję z wystawy III można przeczytać tu: http://magazyn.o.pl/2015/maja-piotrowska-tryzno-glebia-powierzchnia-feeria-i-folia

Wybrane prace z projektu

prace1 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace2 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace3 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace4 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace5 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace6 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace7 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace8 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace9 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace10 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace11 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace12 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace13 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc

prace14 z projektu fotograficznego Woda i Kamień, autor: Sławomir Lorenc